Podróże

Co warto zobaczyć w Szwecji?

Szwecja to kraj położony w regionie skandynawskim w Europie Północnej. Ze swoimi oszałamiającymi krajobrazami, tętniącymi życiem miastami i bogatym dziedzictwem kulturowym, Szwecja jest popularnym celem podróży dla podróżników z całego świata. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię przyroda, historia, architektura czy kuchnia, Szwecja ma coś do zaoferowania dla każdego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z najlepszych zabytków i atrakcji w Szwecji.

Sztokholm
Stolica Szwecji, Sztokholm, to obowiązkowe miejsce dla każdego, kto podróżuje do Szwecji. Zbudowany na 14 wyspach Sztokholm jest często nazywany „Wenecją Północy” i słynie z pięknej architektury, uroczego starego miasta i tętniącej życiem sceny kulturalnej. W mieście znajduje się wiele światowej klasy muzeów, w tym Muzeum Vasa, w którym znajduje się XVII-wieczny okręt wojenny oraz Muzeum ABBA, poświęcone kultowej szwedzkiej grupie pop. Inne atrakcje Sztokholmu to Pałac Królewski, Ratusz i Archipelag Sztokholmski, grupa ponad 30 000 wysp i wysepek.

Gothenburg
Położony na zachodnim wybrzeżu Szwecji Göteborg jest drugim co do wielkości miastem w kraju i popularnym celem podróży turystów. Miasto znane jest z żywej atmosfery, światowej klasy owoców morza i pięknych kanałów. Do najważniejszych atrakcji Göteborga należą Muzeum Sztuki w Göteborgu, Ogród Botaniczny i Targ Rybny, gdzie można spróbować świeżych owoców morza i innych lokalnych przysmaków.

Szwedzka Laponia
Szwedzka Laponia to rozległy i dziki region położony w północnej części Szwecji. Laponia, będąca domem dla rdzennych Lapończyków, jest rajem dla entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu, oferując nieskończone możliwości wędrówek, łowienia ryb, jazdy na nartach i skuterach śnieżnych. Region ten słynie również z cudów natury, w tym zorzy polarnej i słońca o północy, które można podziwiać od końca maja do połowy lipca.

Gotlandia
Gotlandia to piękna wyspa położona na Morzu Bałtyckim, u południowo-wschodnich wybrzeży Szwecji. Wyspa znana jest z malowniczych krajobrazów, uroczych średniowiecznych miasteczek i bogatej historii. Najważniejsze atrakcje Gotlandii to miasto Visby, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz starożytna osada wikingów Kattilhult.

Park Narodowy Abisko
Park Narodowy Abisko to wspaniały park naturalny położony na dalekiej północy Szwecji. Park słynie ze spektakularnych krajobrazów, w tym dramatycznego Kanionu Abisko i dziewiczego jeziora Tornetrask. Turyści mogą również wybrać się kolejką linową na szczyt góry Nuolja, aby podziwiać panoramiczne widoki na okoliczne pustkowia.

Uppsala
Położona na północ od Sztokholmu Uppsala to urocze miasto uniwersyteckie o bogatej historii i żywej scenie kulturalnej. W mieście znajduje się kilka światowej klasy muzeów, w tym Muzeum Gustavianum, w którym znajduje się kolekcja starożytnych artefaktów, oraz Ogród Linneusza, w którym można zobaczyć ponad 1300 gatunków roślin. Inne atrakcje Uppsali to Katedra w Uppsali, cmentarz Gamla Uppsala dla wikingów oraz rzeka Fyris, która jest popularnym miejscem do wędkowania i pływania łodzią.

Malmö
Malmö to tętniące życiem i kosmopolityczne miasto położone w południowej części Szwecji, tuż za mostem z Kopenhagi w Danii. Miasto znane jest z nowoczesnej architektury, światowej klasy restauracji i żywego życia nocnego. Do najważniejszych atrakcji Malmö należą wieżowiec Turning Torso, zamek w Malmö oraz plac Lilla Torg, na którym znajduje się kilka uroczych kawiarni i restauracji.