Nauka

Fakty na temat medytacji

Czy medytacja zmienia mózg? Czy naprawdę robi wszystko, co ludzie mówią, że robi? Dołącz do nas i poznaj prawdę o tym, co dzieje się z twoim mózgiem, ciałem i życiem, gdy praktykujesz medytację przez rok.

Czym jest medytacja?

Medytacja jest praktyką, która wymaga uważności. Wbrew temu, co niektórzy uważają, jej celem nie jest opróżnienie umysłu z myśli, ale obiektywne ich doświadczanie. To znaczy, że doświadczasz swoich myśli, uczuć i wspomnień jak liści spływających po strumieniu. Obserwujesz jak przychodzą i odchodzą, nie trzymając się niczego. Zwracasz uwagę tylko na moment, w którym żyjesz, ale jest to głęboka uwaga, która akceptuje zarówno bolesne, jak i przyjemne doświadczenia.

W praktyce niektórzy ludzie próbują medytacji z przewodnikiem, w których osoba trzecia pomaga im skierować uwagę na różne aspekty chwili, której doświadczają. Inni wolą medytować przy muzyce lub tylko w ciszy. Znani są tacy, jak mnisi buddyjscy, którzy czynią z medytacji cały sposób życia.

Wiele osób zaczyna praktykować medytację, aby pomóc w niepokoju i stresie. Jest to wspaniała motywacja, ale z pewnością nie jest to jedyny sposób, w jaki medytacja zmienia cię. Oto jak 5-20 minut codziennej medytacji zmienia sposób, w jaki doświadczasz życia:

Po 1 tygodniu

Zmniejsza stres i uczucia niepokoju

Daje poczucie odprężenia

Po 2 tygodniach

Medytacja czuje się naturalnie i jest częścią Twojej codziennej rutyny

Po 40 dniach

Lepsza jasność umysłu

Lepsze przypominanie sobie snów

Łatwiejsze rozpoznawanie symboli w Twoim życiu

Bardziej pozytywne nastawienie

Po 1 roku

Większa produktywność

Lepsza skuteczność w osiąganiu celów

Większa samodyscyplina

Mniejszy wpływ wzlotów i upadków

Wyższa wartość siebie i swojego czasu

Więcej współczucia

Większa wdzięczność

Ogólnie mniejszy niepokój