Historia

Francis Drake

Sir Francis Drake uczestniczył w jednych z najwcześniejszych angielskich wypraw niewolniczych do Afryki i zyskał sławę dzięki prywatnym wyprawom, czyli piractwu, przeciwko hiszpańskim statkom i posiadłościom. Wysłany przez królową Elżbietę I do Ameryki Południowej w 1577 roku, wrócił do domu przez Pacyfik i został pierwszym Anglikiem, który opłynął kulę ziemską; królowa nagrodziła go tytułem szlacheckim. W 1588 roku Drake służył jako drugi dowódca podczas angielskiego zwycięstwa nad hiszpańską Armadą. Najsłynniejszy żeglarz epoki elżbietańskiej, zmarł u wybrzeży Panamy w 1596 roku i został pochowany na morzu.

Wczesne życie Sir Francisa Drake’a i jego nienawiść do Hiszpanii

Urodzony między 1540 a 1544 rokiem w Devonshire, w Anglii, sir Francis Drake był synem dzierżawcy w posiadłości lorda Francisa Russella, earla Bedford. Wychowywał się w Plymouth u rodziny Hawkinsów, krewnych, którzy pracowali jako kupcy i szeregowcy (często nazywani piratami). Drake wypłynął po raz pierwszy na morze w wieku około 18 lat z flotą rodziny Hawkinsów, a w latach 60-tych XV wieku zdobył dowództwo nad własnym statkiem.

Sir Francis Drake: Szeregowiec dla Korony Brytyjskiej

Po poprowadzeniu dwóch udanych wypraw do Indii Zachodnich Drake zwrócił na siebie uwagę królowej Elżbiety I, która przyznała mu prowizję prywatnego żeglarza, dając mu tym samym prawo do plądrowania hiszpańskich portów na Karaibach. Drake dokonał tego w 1572 roku, zdobywając port Nombre de Dios (miejsce zrzutu srebra i złota przywożonego z Peru) i przepływając przez Przesmyk Panamski, gdzie ujrzał wielki Ocean Spokojny. Wrócił do Anglii z dużą ilością hiszpańskich skarbów, co było osiągnięciem, które przyniosło mu reputację czołowego szeregowca.

W 1577 roku królowa Elżbieta zleciła Drake’owi poprowadzenie ekspedycji wokół Ameryki Południowej przez Cieśninę Magellana. Podróż była nękana konfliktem między Drake’em a dwoma innymi mężczyznami, którzy mieli dzielić z nim dowództwo. Po dotarciu do wybrzeży Argentyny Drake kazał aresztować, osądzić i ściąć jednego z nich – Thomasa Doughty’ego – za rzekome planowanie buntu. Z pięcioosobowej floty dwa statki przepadły w sztormie; drugi dowódca, John Wynter, zawrócił jeden do Anglii, a drugi zaginął. 100-tonowy okręt flagowy Drake’a, Pelican (który później przemianował na Golden Hind), był jedynym statkiem, który dotarł do Pacyfiku, w październiku 1578 roku.

Sir Francis Drake opłynął kulę ziemską

Po splądrowaniu hiszpańskich portów wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej, Drake wyruszył na północ w poszukiwaniu drogi powrotnej na Atlantyk. Twierdzi, że dotarł aż na północ do 48° N (równolegle do Vancouver w Kanadzie), zanim zawróciły go ekstremalnie zimne warunki. Drake zakotwiczył niedaleko dzisiejszego San Francisco i zażądał dla królowej Elżbiety okolicznych ziem, które nazwał Nowym Albionem.

Kierując się z powrotem na zachód przez Pacyfik w lipcu 1579 roku, zatrzymał się na Filipinach i kupił przyprawy na wyspach Molucca. Następnie opłynął Przylądek Dobrej Nadziei i we wrześniu 1580 roku dotarł z powrotem do angielskiego Plymouth Harbor. Pomimo skarg rządu hiszpańskiego na jego piractwo, Drake został uhonorowany jako pierwszy Anglik, który opłynął kulę ziemską i stał się popularnym bohaterem. Kilka miesięcy po powrocie królowa Elżbieta osobiście pasowała go na rycerza na pokładzie Golden Hind.

Sir Francis Drake: Pokonanie hiszpańskiej Armady, późniejsze lata i śmierć

W 1585 r., gdy wojna między Anglią a Hiszpanią ponownie rozgorzała, królowa powierzyła Drake’owi dowództwo nad flotą składającą się z 25 statków. Popłynął do Indii Zachodnich i na wybrzeże Florydy i bezlitośnie splądrował tamtejsze hiszpańskie porty, zdobywając Santiago na Wyspach Zielonego Przylądka, Cartagenę w Kolumbii, St. Augustine na Florydzie i San Domingo (obecnie Santo Domingo, stolica Dominikany). W drodze powrotnej odebrał nieudaną angielską kolonię wojskową na wyspie Roanoke u wybrzeży Karolin. Następnie Drake poprowadził jeszcze większą flotę (30 statków) do hiszpańskiego portu w Kadyksie i zniszczył wiele statków przygotowywanych dla hiszpańskiej Armady. W 1588 roku Drake służył jako drugi zastępca admirała Charlesa Howarda w zwycięstwie Anglików nad rzekomo niezwyciężoną flotą hiszpańską.