Historia

Francisco Pizzarro

Francisco Pizarro był odkrywcą, żołnierzem i konkwistadorem najbardziej znanym z podbicia Inków i stracenia ich przywódcy, Atahuapli. Urodził się około 1474 roku w Trujillo w Hiszpanii. Jako żołnierz służył w wyprawie Vasco Núñeza de Balboa w 1513 roku, podczas której odkrył Ocean Spokojny. Upadek imperium Inków utorował drogę do kolonizacji Peru przez Hiszpanię i założenia jego stolicy – Limy.

Francisco Pizarro: Wczesne życie

Francisco Pizarro urodził się w 1474 roku w Trujillo w Hiszpanii. Jego ojciec, kapitan Gonzalo Pizarro, był ubogim rolnikiem. Jego matka, Francisca González, również była niskiego pochodzenia i nie była żoną ojca Pizarro.

Skuszony opowieściami o przygodach w Nowym Świecie, w 1510 roku Pizarro dołączył do 300 osadników pod wodzą Alonso de Ojeda, by założyć kolonię na wybrzeżu Ameryki Południowej. Nazwali oni bagnistą kolonię w dzisiejszej Kolumbii „San Sebastian”. Z kończącymi się zapasami żywności, Ojeda opuścił kolonię, aby zdobyć zapasy, pozostawiając Pizarro na czele. Tylko 100 z 300 osadników przetrwało tropikalne upały i choroby w nowym domu, a ci, którzy przeżyli, wrócili do Cartageny. W Cartagenie Pizarro połączył siły z Vasco Núñezem de Balboa, by założyć nową kolonię, Darién, po zachodniej stronie Zatoki Urabskiej. Stała się ona pierwszą stabilną hiszpańską osadą na kontynencie południowoamerykańskim.

Pizarro podbija Peru

Pragnąc dokonać własnych odkryć, Pizarro nawiązał współpracę z kolegą z wojska, Diego de Almagro. W latach 1524-1525, a następnie ponownie w latach 1526-1528, wraz z Almagro i księdzem Hernando de Luque wyruszył w odkrywcze i podbojowe podróże wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

Pierwsza wyprawa zakończyła się niepowodzeniem, ale w 1526 roku Pizarro dotarł do Peru i usłyszał opowieści o wielkim władcy i jego bogactwach w górach. Wrócił, by uzyskać pozwolenie na zajęcie tych ziem dla Hiszpanii.

Król Hiszpanii Karol zgodził się na prośbę Pizarro i obiecał mu, że będzie gubernatorem każdej podbitej przez niego ziemi. W 1531 roku Pizarro i jego załoga, w tym trzech jego przyrodnich braci – Gonzalo, Hernando i Juan Pizarro – wyruszyli z Panamy. W listopadzie 1532 roku Pizarro wkroczył do miasta Cajamarca, gdzie inkaski przywódca Atahuapla świętował zwycięstwo nad swoim bratem Huáscarem w inkaskiej wojnie domowej. Pizarro wziął Atahuapla jako zakładnika. Pomimo zapłacenia dużego okupu, aby oszczędzić jego życie, Atahuapla został zabity w 1533 roku. Pizarro zdobył następnie Cuzco, inne ważne miasto Inków, i założył miasto Lima, obecnie stolicę Peru.