Miłość Psychologia

Jak zrozumieć siebie?

Osoby, które mają większą klarowność koncepcji siebie, częściej zgadzają się z takimi stwierdzeniami jak:

Mam jasne poczucie tego, kim jestem, i jestem pewna tych poglądów.

Moje przekonania na swój temat rzadko są sprzeczne.

Łatwo jest mi opisać innym, jaki jestem naprawdę.

Prawdopodobnie nie zgodzą się ze stwierdzeniami takimi jak:

To, jak widzę siebie, często się zmienia.

Na ogół jestem niejasny i niepewny tego, kim jestem.

Różne aspekty tego, kim jestem, są często w konflikcie.

Korzyści wynikające z zrozumienia siebie

Bycie bardziej świadomym i pewnym tego, kim się jest, przynosi wiele korzyści (Emery & Gardner, 2020). Na przykład, osoby o bardziej przejrzystej koncepcji siebie są mniej zestresowane, przygnębione, niespokojne i neurotyczne. Nic dziwnego, że mają wyższą samoocenę, więcej sensu w życiu, większą satysfakcję z życia i lepsze samopoczucie. To wszystko jest dobre, ale większa samoświadomość jest dobra również dla twojego związku.

Samozrozumienie i jakość związku

Osoby, które zgłaszają większą klarowność koncepcji siebie, wskazują również na większą bliskość w swoich związkach, a także większą satysfakcję i zaangażowanie (Lewandowski et al., 2010). Jednym z powodów, dla których lepsze zrozumienie siebie pomaga w związkach jest to, że zwiększa poczucie własnej wartości. Te pozytywne uczucia mogą przenosić się na związek, poprawiając jego jakość.

Ponieważ związek jest lepszy, jednostki są bardziej skłonne go pielęgnować. Kiedy jednostki są bardziej świadome tego, kim są, są również bardziej skłonne do zainwestowania swojego czasu i energii w związek (Lodi-Smith & Roberts, 2010). Być może w rezultacie, osoby o wyższej jasności samoakceptacji mają dłuższe związki (McIntyre et al., 2018). Podobnie, osoby będące w związku małżeńskim zgłaszają posiadanie większej jasności samoakceptacji w porównaniu z tymi, którzy tylko randkują. Kiedy ludzie są jaśniejsi o sobie, mają tendencję do postrzegania swojego związku jako ważniejszej części ich życia (Gurung et al., 2001).