Definicja prokrastynatora to: „ktoś, kto ciągle odkłada na później rzeczy, które muszą być zrobione”.
Prokrastynacja może przybrać formę robienia wielu mniejszych zadań, które nie są tak ważne, aby uniknąć tych większych, które są.
Ale może też oznaczać odkładanie na później tych mniejszych zadań – być może zdarza się, że robisz wszystko oprócz tej jednej małej rzeczy, którą naprawdę musisz zrobić.
Czy to brzmi znajomo? Jeśli tak, to nie martw się – nie jesteś sam.
Badanie przeprowadzone przez Legal & General wykazało, że prokrastynacja ma wpływ na życie ponad połowy Brytyjczyków (52%), a pięć najważniejszych zadań, które odkładają na później to: prace domowe, ćwiczenia, naprawy domowe, stomatologia i finanse.
Rozumiemy więc, że odkładamy na później, ale dlaczego to robimy?
Akt prokrastynacji kojarzy się niektórym z lenistwem, a może nawet sam miałeś taki pogląd – ale tak nie jest. Masz zamiar zrobić to w końcu, często po prostu walczysz, aby zacząć – lub być może, zakończyć.
Po pierwsze, istnieją cztery typy prokrastynatorów. Są to:
The Performer – Ten typ prokrastynatora twierdzi, że dobrze pracuje pod presją i tak podaje to jako swój powód pozostawiania zadań do ostatniej możliwej minuty.
Self-Deprecator – Ta osoba jest twardy na siebie – są to te, które są najbardziej prawdopodobne, aby zobaczyć ich prokrastynacji jako lenistwo.
The Overbooker – Bycie zbyt zajętym jest powodem, dla którego ta osoba prokrastynuje. Często zapełniają swój kalendarz lub listę „do zrobienia”, przez co nie mogą znaleźć czasu na wykonanie pewnych zadań.
The Novelty Seeker – jeśli ciągle wymyślasz nowe pomysły i nie kończysz poprzedniego, to możesz być poszukiwaczem nowości.
Czy czujesz, że pasujesz do jednego z powyższych typów?
Zrozumienie, jaki typ prokrastynatora jesteś, pójdzie pewną drogą, aby pomóc ci wiedzieć, co musisz zrobić, aby go pokonać.
Ale co sprawia, że prokrastynujesz w pierwszej kolejności? To może być, że zadanie jest nudne, a ty po prostu nie chcesz go zrobić lub może to być jeden z następujących: