Podróże

Llangolen Walia

Ta malownicza część Walii ma wiele opcji dla głodnych turystów. Od wiejskich pubów i kawiarni do wyszukanych winiarni, jest tu coś na każdą kieszeń.

Jak wielu podróżnych wie, Walia słynie z domowej walijskiej jagnięciny i walijskiej czarnej wołowiny, a na szczęście Llangollen jest otoczone przez gospodarstwa, gdzie pasą się owce i bydło.

Tuż przy drodze znajduje się nawet farma ekologiczna, która hoduje żubry. Oznacza to, że wiele lokali serwuje lokalne jedzenie tam, gdzie to możliwe. Wielu walijskich rzemieślników w okolicy produkuje tradycyjne jedzenie i napoje, takie jak piwo, cydr, walijskie ciasta i bara brith.

Warto wybrać się do The West Arms, kwintesencji brytyjskiego pubu z kreatywnym menu, w którym znajdziesz lokalne produkty. Gales Wine Bar & Hotel to doskonałe miejsce na napój lub trzy w imponującej winiarni pokrytej drewnem. Serwuje się tu również szereg sezonowych dań z wykorzystaniem świeżych lokalnych produktów i przysmaków.

Na domową kuchnię wiejską i popołudniową herbatę zapraszamy do Cottage Tearooms. Usytuowane na naturalnym dziedzińcu, w odległości niecałych 100 metrów od kultowego mostu Llangollen, herbaciarnie są popularnym miejscem na kremową herbatę w historycznym otoczeniu.

UNESCO w 2009 roku wpisało na listę światowego dziedzictwa jedenaście mil kanału od Chirk Bank do wspaniałego Horseshoe Falls ze względu na jego cechy inżynieryjne i historyczne działanie. Akwedukt Pontcysyllte jest obowiązkowym punktem zwiedzania i jest jednym z bardziej zdumiewających osiągnięć rewolucji przemysłowej.

Na wysokości 38 metrów nad doliną rzeki Dee, jest to również najwyższy żeglowny akwedukt na świecie i najstarszy w Wielkiej Brytanii. Zaprojektowany i zbudowany przez Thomasa Telforda i Williamsa Jessopa, jest nadal używany ponad 200 lat po rozpoczęciu budowy.

Jest to pozornie niemożliwe widowisko kanałowe. Istnieje 18 łukowatych kamiennych filarów, które podtrzymują głębokie żeliwne koryta wypełnione wodą, tworząc River in the Sky, do którego można dostać się pieszo lub łodzią.

W okolicy jest kilka firm, które oferują wycieczki łodzią lub wynajmują łodzie kanałowe, abyś mógł podróżować wzdłuż kanału i przez Pontcysyllte Aqueduct w dobrym stylu.

Plas Newydd

Na południowym krańcu Llangollen znajduje się średniowieczny, czekoladowy dom Plas Newydd, w którym mieszkały ikony „Ladies of Llangollen”. Sarah Ponsonby i Lady Eleanor Butler uciekły od swoich arystokratycznych rodzin w Irlandii w 1780 roku i rozpoczęły styl życia cyganerii z dala od raczej nudnych ograniczeń norm społecznych, zamiast tego decydując się na przyjęcie intelektualnych ciekawostek.

Para była ucieleśnieniem ujmującej i lekko ekscentrycznej współzależności, skandalizując wiejskie społeczeństwo poprzez dzielenie łóżka, ubieranie się w kapelusze i męskie ubrania oraz dekorowanie swojego mieszkania w gotyckim stylu. Do znamienitych gości tej kosmopolitycznej rezydencji należą Robert Southee, William Wordsworth i mężowie stanu, tacy jak książę Wellington.

Dziś dom i wypielęgnowane ogrody służą jako nieprawdopodobna atrakcja turystyczna, a obecnie jako osobliwe muzeum dla zwiedzających. Jego okazała i nonkonformistyczna jakość pięknie nadaje ton swobodnej i raczej akceptującej naturze miasta.