Miłość

Romantyczna nostalgia

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Evansa i wsp. sugeruje, że romantyczna nostalgia może być „zasobem dla zdrowych związków”, czymś, do czego pary mogą się zwrócić, gdy doświadczają rozłączenia lub zmniejszonej satysfakcji z relacji.

Praca została opublikowana w czerwcowym numerze Journal of Social and Personal Relationships. Ale najpierw, czym jest nostalgia?

Romantyczna nostalgia

Czy kiedykolwiek wspominasz swoje dzieciństwo lub sposób, w jaki społeczeństwo kiedyś było? Innymi słowy, czy kiedykolwiek odczuwasz nostalgię?

Nostalgia odnosi się do tęsknoty za starymi dobrymi czasami – za czasem (np. latami studiów) lub miejscem (np. domem babci) z przeszłości, które kojarzą się głównie z pozytywnymi doświadczeniami.

Nostalgia może być wywołana przez różne bodźce zewnętrzne (zapachy, smaki, filmy, muzyka, gry wideo, zabawki) i wewnętrzne (stres, samotność, nuda, brak sensu).

W przeszłości nostalgia była często postrzegana negatywnie, jako tęsknota za domem, a nawet jako stan zdrowia psychicznego lub choroba neurologiczna. Mianowicie, w przeszłości nazywano ją „chorobą mózgową”, „psychozą imigrancką” i „psychicznie represyjnym zaburzeniem kompulsywnym”.

Obecnie jednak nostalgia jest postrzegana w bardziej pozytywnym świetle. Dlaczego? Być może dlatego, że gromadzące się badania sugerują, iż nostalgia wiąże się z pozytywnymi rezultatami, takimi jak poczucie sensu życia, zwiększone poczucie przynależności i więzi oraz lepsza samoocena i samopoczucie.

Jednym z rodzajów nostalgii jest nostalgia romantyczna, która koncentruje się na przeszłych doświadczeniach osoby dzielonych z jej obecnym partnerem, niezależnie od tego, czy oboje chodzą ze sobą na randki, są małżeństwem, czy pozostają w innym intymnym związku partnerskim.

Te doświadczenia mogą obejmować pierwszy raz, kiedy kochankowie trzymali się za ręce lub całowali się, kiedy spędzili całą noc rozmawiając i śmiejąc się razem, ich pamiętne doświadczenia seksualne i inne.

Przeanalizujmy teraz ustalenia Evansa i wsp. dotyczące korzyści płynących z romantycznych reminiscencji.

Jesteś smutny z powodu zakończenia znajomości. Mówisz o tym komuś. Oni zastanawiają się, dlaczego jesteś tak zdenerwowany. Przecież to tylko przyjaciel. Jest to częste doświadczenie dla osób przechodzących rozpad przyjaźni. Ludzie nie uznają twojego smutku za uzasadniony. Staje się to izolujące, a kiedy inni postrzegają nasz smutek jako nieuzasadniony, zaczynamy się tak czuć również w stosunku do naszego smutku. Dlaczego tak ciężko to znoszę? Co jest ze mną nie tak?

Rozstania w przyjaźni są tak trudne, ponieważ nie otrzymujemy takiego samego pozwolenia na przetwarzanie żalu w związku z przyjaźnią. Z trudem godzimy to, co czujemy w obliczu straty, z tym, co według społeczeństwa powinniśmy czuć. Żałobę przeżywamy we wspólnocie; inni uznają wagę naszej straty i to pomaga nam się wyleczyć. Ale kiedy tego nie robią – rozwijamy pozbawiony praw żal, który utrzymuje się przez dłuższy czas.