Miłość

Samoekspansja

Nasi romantyczni partnerzy odgrywają fundamentalną i ważną rolę w naszym życiu i dobrze wiadomo, że efektywne relacje z innymi poprawiają nasze zdrowie psychiczne. Posiadanie kochającego partnera daje nam oparcie, gdy stajemy w obliczu złych chwil, a także ujście dla znalezienia śmiechu i uwolnienia w czasach stresu.

Nowe badania, jednak pokazuje, jak relacje dodać więcej. Nowe badania prowadzone przez Kevina P. McIntyre, profesora nadzwyczajnego psychologii na Uniwersytecie Trinity w San Antonio, koncentrują się na roli związanej z relacjami ekspansji własnej na nasze doświadczenie zdrowia psychicznego.

Co to jest „Samoekspansja”?

Samoekspansja odnosi się do włączenia nowych informacji lub wzmocnienia istniejącego pozytywnego kontekstu do tożsamości lub koncepcji siebie. Zgodnie z tym modelem, ludzie często mogą dodać do swojego dotychczasowego sposobu myślenia nowe umiejętności, cechy osobowości i różne perspektywy. Zastanawiając się nad tym, jak ten proces zachodzi w kontekście związków intymnych, McIntyre i współpracownicy piszą:

Uważa się, że samorozwój zachodzi wzdłuż dwóch ścieżek. Po pierwsze, jednostki mogą powiększać swoje wyobrażenia o sobie, kiedy włączają aspekty partnera do swojego poczucia własnej wartości. Gdy partnerzy stają się sobie bliżsi, mogą doświadczyć poznawczego połączenia tożsamości. Po drugie, osoby mogą doświadczać ekspansji własnej osoby poprzez nowe, wymagające i ekscytujące wspólne działania z partnerem, ponieważ działania te wzmacniają ich koncepcję siebie.

Ekspansja własna została powiązana z poprawą zdrowia psychicznego, szczególnie w odniesieniu do negatywnego doświadczania stresu psychologicznego i depresji. Dzieje się tak, ponieważ ekspansja własna zwiększa poziom pozytywnej samoakceptacji, a następnie przypomina ludziom o ich rosnących możliwościach.

„Zgodnie z modelem samorozwoju, kiedy ludzie wchodzą w romantyczne związki, dodają pozytywną treść do swojego poczucia własnej wartości, ponieważ włączają aspekty tożsamości swoich partnerów do swojej koncepcji siebie lub kiedy wykonują nowe czynności ze swoim partnerem” – wyjaśnia McIntyre. „Na przykład osoba może zacząć spotykać się z kimś, kto jest wolontariuszem w schroniskach dla bezdomnych. W rezultacie może zacząć postrzegać świat oczami humanitarysty. Inny przykład: osoba może próbować nowych potraw ze swoim partnerem, chodząc na randki do restauracji, w których nigdy wcześniej nie jadła. W konsekwencji może zacząć postrzegać siebie jako „smakosza”. W obu przypadkach osoby te mogą rozwinąć większe, pozytywnie wartościowane koncepcje siebie.”

Jak samoekspansja związana z partnerem pomaga w depresji

W badaniach zespół McIntyre’a zastosował różne metody, aby sprawdzić solidność proponowanego efektu ekspansji własnej. W czterech badaniach, w których wzięło udział ponad 700 osób i 100 par, wykazano przewidywane efekty – uczestnicy, którzy postrzegali swojego partnera jako osobę poszerzającą swoją koncepcję siebie w pozytywny sposób, doświadczali niższego poziomu objawów depresji.

Badając pary za pomocą dzienników, zespół stwierdził również, że efekt ten był obecny na co dzień, a ekspansja własnej osoby w okresie 14 dni testowych przewidywała objawy depresyjne aż do dwóch miesięcy później. W oddzielnej próbie osób, wzrost samoekspansji, który był związany z partnerami, przewidywał większe zdrowie psychiczne po dziewięciu miesiącach testowania.

Efekty te pokazują pozornie pozytywny wpływ samoekspansji związanej z partnerem na zdrowie psychiczne w czasie.

„Osoby w związkach romantycznych zgłaszają mniej objawów depresji, gdy postrzegają swój związek jako źródło samorozwoju” – wyjaśnił McIntyre. „Rozszerzanie siebie wydaje się wyposażać jednostki w narzędzia (w postaci pozytywnych cech, umiejętności i perspektyw), które pomagają im odpierać psychiczny stres. Co więcej, osoby pozostające w związkach, w których brakuje ekspansji własnej, mogą być narażone na wystąpienie objawów depresji.”

Chociaż badacze skupili się na osobach, które nie doświadczały klinicznie zdiagnozowanych poziomów depresji, dane sugerują, że poszukiwanie możliwości samorozwoju może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. Partnerzy mogą się rozwijać, gdy wypychają się nawzajem ze swoich stref komfortu i próbują nowych rzeczy.

„Kiedy czujemy, że nasi partnerzy pomagają nam rozwijać się jako jednostki, nie tylko czujemy się bliżej naszych partnerów i bardziej zadowoleni z naszego związku, ale możemy być mniej skłonni do doświadczania depresji” – powiedział McIntyre.