Nauka

Samokontrola

Nowe badanie ujawnia, dlaczego działamy wbrew własnym najlepszym interesom – i jak wrócić na właściwe tory i podejmować lepsze decyzje. Oto strategie na mądrzejsze podejmowanie decyzji i osiąganie swoich celów.

Samokontrola to cnota, do której dążymy, ale możemy czuć się poza zasięgiem. „Istnieje prawdopodobnie więcej pokus dzisiaj niż kiedykolwiek w historii”, Angela Duckworth, Ph.D., psycholog na Uniwersytecie w Pensylwanii i autor bestsellerów Grit, dzieli się z Thrive. „Łatwiej i taniej jest jeść jedzenie, które jest dla ciebie złe, trudniej znaleźć pracę, która utrzymuje cię w aktywności fizycznej, i prawie bez wysiłku spędzić cały dzień na mediach społecznościowych i binge-watching filmy, które nie sprawiają, że jesteś szczęśliwy w dłuższej perspektywie.”

Dlaczego więc ćwiczenie samokontroli jest dla nas tak trudne, jak ćwiczenie? Dlaczego tak trudno jest zamienić nasze „powinieneś zrobić” w „zrobione”? I jak możemy wrócić na drogę do osiągnięcia naszych celów?

Jej nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Psychological Science in the Public Interest”, oferuje kilka cennych wskazówek. Ona i jej współautorzy analizują istniejące badania, które sugerują, że siła woli, jaką znamy, jest błędnym, a nawet szkodliwym sposobem myślenia o samokontroli. Ona i jej współautorzy wyjaśniają, dlaczego odbiegamy od naszych najlepszych intencji i oferują namacalne, poparte badaniami strategie podejmowania mądrzejszych decyzji, które prowadzą do znaczących rezultatów.

Zaczyna się to od zrozumienia, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla mądrzejszego podejmowania decyzji i silniejszej samokontroli. Istnieje wiele różnych strategii i podejść, z których można wybierać.

Poświęć minutę na wyobrażenie sobie siebie w chwili pokusy:

Co jeszcze się dzieje?

Co wydarzyło się po drodze, że znalazłeś się w tej sytuacji?

O czym myślałeś, co doprowadziło do tego momentu?

Czy są jakieś aspekty twojego otoczenia, które działają na twoją korzyść lub przeciwko tobie?

Czy są to rzeczy, które możesz zmienić sam, czy też potrzebujesz pomocy innych?

To pomoże ci lepiej zrozumieć dynamikę i czynniki w grze, które prowadzą do twoich lapses w podejmowaniu decyzji i poprowadzi cię w kierunku strategii, które pomogą ci w mądrzejszym podejmowaniu decyzji i ustawią cię do sukcesu.